Czy rumień po kleszczu oznacza boreliozę

Czy rumień po kleszczu oznacza boreliozę?

Sezon na kleszcze to czas, gdy trzeba zadbać o profilaktykę – podczas spacerów w lesie, w miarę możliwości, zakrywać stopy, nogi i ręce, a także stosować środki odstraszające te pasożyty. Lecz, niestety, nawet zaawansowane środki ostrożności nie zawsze chronią od kleszcza. Co zrobić, gdy zauważysz ukąszenie pajęczaka oraz pojawią się pierwsze objawy, sugerujące zarażenie boreliozą? 

Czy każdy kleszcz zaraża boreliozą?

Na początku chcielibyśmy cię uspokoić – nie każdy kleszcz jest nosicielem krętków z rodzaju Borrelia burgdorferi, co oznacza, że nie każde ukąszenie będzie równoznaczne z zarażeniem boreliozą. Ponadto istotny jest tutaj czas reakcji. Realne ryzyko zarażenia pojawia się dopiero po 24 godzinach od ukąszenia. Jeśli kleszcz zostanie poprawnie usunięty wcześniej, w ciągu doby, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie doszło do przekazania krętków. 

Dlatego ważne jest, aby szczególnie w sezonie letnim, czyli w czasie, gdy aktywność kleszczy jest wzmożona, każdorazowo po przyjściu z dworu (nie tylko ze spaceru po lesie), sprawdzić dokładnie całe ciało. A jeśli zauważysz kleszcza i obawiasz się, że nie usuniesz go w całości, możesz zgłosić się do przychodni, gdzie zajmą się tym doświadczone pielęgniarki.

Rumień wędrujący po ugryzieniu kleszcza 

Po ugryzieniu kleszcza na skórze najczęściej pojawia się zaczerwienienie, co jest normalną reakcją organizmu i nie musi oznaczać nic groźnego. Jednocześnie nie należy mylić go z rumieniem, który ma zupełnie inną postać. 

Rumień wędrujący, występujący na skórze po ugryzieniu pajęczaka, zwykle ma postać okręgu z centralnym punktem w miejscu ukąszenia. Posiada ok. 5 cm średnicy, stale się powiększa. Przypomina tarczę strzelniczą, aczkolwiek nie wystaje ponad powierzchnię skóry, jest płytki i gładki. Rumieniowi mogą towarzyszyć dodatkowe objawy, takie jak podwyższona temperatura, bóle mięśni oraz stawów, pieczenie, swędzenie skóry. Czasami, znacznie rzadziej, występuje w postaci pęcherzy bądź wybroczyn.

I na koniec mamy jeszcze jedną, złą wiadomość – nazwa rumień wędrujący nie jest przypadkowa, ponieważ te objawy skórne mogą pojawić się w zupełnie innym miejscu, niż to, w które wbił się kleszcz. 

Rumień wędrujący to jeden z pierwszych objawów choroby, aczkolwiek ostatecznie boreliozę diagnozuje Centrum Medyczne Wielkoszyński lub inny, specjalistyczny ośrodek. Często jest tak, że rumień mylony jest ze zwykłą reakcją alergiczną, dlatego konsultacja z lekarzem jest niezbędna. Tutaj podpowiedzią może być fakt, że reakcja alergiczna pojawia się natychmiast, natomiast rumień dopiero po kilku dniach – najczęściej po 3-30 dniach od ukąszenia. 

Czy rumień zawsze pojawia się po zakażeniu boreliozą?

Diagnostyka boreliozy nie jest łatwym zadaniem, wymaga przeprowadzenia dokładnego wywiadu medycznego, a także profesjonalnych testów. Dlaczego? Ponieważ jej objawy są niejednoznaczne, najczęściej wielonarządowe i choć rumień należy do jednego z najczęściej występujących, to… nie zawsze się pojawia. Z tego względu trzeba dokładnie obserwować ciało po ugryzieniu kleszcza, nie tylko pod kątem zmian skórnych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij