Rodzaje podnośników sufitowych
Osoby zmagające się z niepełnosprawnością ruchową mają ogromne trudności w pokonywaniu nawet krótkich dystansów. Aby ułatwić im wykonywanie najprostszych codziennych czynności, zwłaszcza tych fizjologicznych, stworzono wiele przydatnych urządzeń. Do najpopularniejszych zaliczają się podnośniki sufitowe.
Dzięki tego typu urządzeniom medycznym opieka nad osobą niepełnosprawną jest znacznie łatwiejsza i zapewnia maksymalny komfort i bezpieczeństwo, zarówno pacjenta jak i jego opiekuna. Podnośniki sufitowe pozwalają na łatwe przemieszczanie pacjenta między łóżkiem a wózkiem inwalidzkim, łazienką, pokojem dziennym itp. Konstrukcja podnośnika została tak skonstruowana, by ułatwić i zapewnić osobie niepełnosprawnej bezpieczne przemieszczanie się.
Osoby opiekujące się pacjentami niepełnosprawnymi każdego dnia wykonują szereg czynności, do których należy użyć wiele siły. Pod względem fizycznym jest to bardzo ciężka praca. Podnośniki sufitowe tę pracę ułatwiają. Warto dodać, że transportowanie pacjenta jest możliwe zarówno w pozycji leżącej, jak i siedzącej.
Podnośniki sufitowe na szynach
System kolejowy (nazywany często szynowym) umożliwia bezproblemowe podnoszenie osoby niepełnosprawnej i przenoszenie jej we wskazane miejsce, np. do łazienki. Podnośniki poruszające się na szynach sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach. Dzięki mocowaniu rozporowemu instalacja systemu jest bardzo prosta i szybka. Tak zwane systemy szynowe składają się z jednej lub więcej szyn, które można przymocować do sufitu, ściany za pomocą specjalnych wsporników. Systemy szynowe są modułowe, co ułatwia tworzenie niestandardowych rozwiązań i mogą być montowane w dowolnym miejscu: w prywatnych domach, szpitalach, basenach, ośrodkach rehabilitacyjnych.
Montowany do sufitu lub do ścian podnośnik wspomaga przenoszenie osoby niepełnosprawnej. Taka czynność, którą wykonuje się kilka razy dziennie, z czasem staje się znacznie łatwiejsza, szybsza i bezpieczniejsza. Systemy dźwigowe tego typu można zamontować praktycznie w każdym pomieszczeniu. Dzięki temu możliwe będzie sprawne dotarcie do dowolnego miejsca w pokoju, a meble i wykładziny podłogowe nie będą żadną przeszkodą.
Obsługa podnośnika sufitowego, a także samo przenoszenie na nim osoby niepełnosprawnej, powinny być wcześniej przetestowane. Przed użyciem takiego podnośnika należy dokładnie poznać operację transportu i przetestować ją pod fachowym okiem. Dobrze byłoby więc zapoznać się z instrukcją obsługi lub zasięgnąć porad eksperta w tej dziedzinie. W sklepie medycznym sprzedawca z pewnością poinstruuje klienta, tak by ten mógł jak najlepiej wykorzystać podnośnik sufitowy do codziennych czynności.
Co należy wziąć pod uwagę, wybierając podnośnik?
Dla bezpiecznego transportowania osób niepełnosprawnych ważne jest, aby dopasować odpowiedni system podnoszący. Do wyboru są podnośniki o budowie kompaktowej, podnośniki sufitowe, szynowe, a także basenowe i wannowe. Przy doborze systemu szynowego należy wziąć pod uwagę, podczas jakich czynności podnośnik będzie używany, np. czy wystarczy podnośnik do zmiany pozycji w łóżku, czy może do wykonywania ćwiczeń, przenoszenia pacjenta do innego pomieszczenia, np. do łazienki itp. Równie ważne podczas wyboru podnośnika jest to, czy sprzęt ten będzie wywierał nacisk na pacjenta. Jest to szczególnie ważne, jeśli podnoszenie będzie wykonywane u pacjentów cierpiących na ból. Poza tym należy zastanowić się nad tym, czy z podnośnika będzie korzystała tylko osoba zajmująca się chorym, czy też będzie to robił sam pacjent. Wówczas trzeba wziąć pod uwagę łatwość obsługi sprzętu oraz zręczność i napięcie mięśni osoby niepełnosprawnej.