Rezonans stochastyczny stawia pacjentów na nogi – dowiedz się jak
Rehabilitacja to nieodzowny element terapii przy wielu schorzeniach o podłożu neurologicznym, ortopedycznym czy psychicznym. Istnieje wiele technik fizjoterapeutycznych, wśród których popularne są metody manualne, Vojty czy Mc Kenzie. Rezonans stochastyczny to stosunkowo nowa technika, dająca zaskakująco dobre efekty – poznaj zasady jej działania.
Na czym polega działanie rezonansu stochastycznego?
Rezonans stochastyczny, nazywany również metodą SRT to urządzenie wykorzystywane jako wsparcie leczenia lub zabieg profilaktyczny. Maszyna swoim wyglądem przypomina elektroniczną bieżnię do biegania – z tą różnicą, że wyposażona jest w dwie płytki. Podczas treningu pacjent staje na urządzeniu, które wykonuje losowe (stochastyczne) ruchy we wszystkich kierunkach (góra/dół, prawo/lewo/, przód/tył).
Urządzenie do rezonansu stochastycznego SRT Zeptoring | źródło: zeptor.com.pl
W mięśniach, stawach i skórze każdego człowieka znajdują się specjalne receptory, informujące mózg o położeniu ciała. Dzięki rezonansowi stochastycznemu receptory te otrzymują nowe informacje i uruchomione zostają obszary mózgu odpowiedzialne za rytm oraz sterowanie odruchami. Inne efekty terapii, które warto wymienić, to:
- przyspieszona przemiana materii w tkance kostnej, a w rezultacie zwiększona gęstość kości i tym samym odporność na załamania oraz urazy,
- wzrost zespołów komórek nerwowych,
- wzmożona produkcja hormonów szczęścia,
- nauka motoryczna u pacjentów, którzy wcześniej nie podnosili się samodzielnie z łóżka,
- szybkie i skutecznie przetwarzanie informacji,
- uwalnianie neuroprzekaźników.
Specjalista indywidualnie dobiera liczbę potrzebnych treningów, ale pierwsze efekty są zauważalne już po kilku sesjach. Jeden trening trwa około 20 minut i nie wymaga specjalnych przygotowań.
Wskazania i przeciwskazania do terapii wykorzystującej rezonans stochastyczny
Rezonans stochastyczny jest metodą małoinwazyjną, dlatego może być wykorzystywany w terapii pacjentów w każdym wieku, zarówno dzieci, jak i seniorów. Technikę tę stosują również sportowcy, którym zależy na poprawieniu wyników lub zapobieganiu kontuzjom. Metoda SRT ma zastosowanie przede wszystkim wśród osób:
- po urazach ortopedycznych,
- w stanie po zawale lub wylewie,
- chorych na stwardnienie rozsiane lub zanikowe boczne,
- cierpiących na depresję lub zaburzenia snu,
- które mają trudności z trzymaniem moczu,
- zmagających się z zaburzeniami mowy,
- chorych na Parkinsona,
- u dzieci zmagających się z porażeniem mózgowym.
Przeciwskazaniem do terapii wykorzystującej rezonans stochastyczny są niedawno przebyte urazy, świeże złamania i gojące się rany, brak współpracy ze strony pacjenta, schizofrenia, nudności lub wymioty.
Chcesz wypróbować rezonans stochastyczny?
Znasz kogoś, kto Cierpi na wyżej wymienione dolegliwości? A może sam zmagasz się z chorobą o podłożu neurologicznym, psychicznym bądź ortopedycznym lub jesteś zaangażowany w sport i chciałbyś polepszyć swoje osiągi? Rezonans stochastyczny to trening, który daje pozytywne rezultaty w każdej z wymienionych sytuacji. Dowiedz się więcej na temat tej nowoczesnej rehabilitacji i zapisz się na pierwszą sesję – przekonaj się, że zdrowsze i bardziej sprawne ciało jest w Twoim zasięgu.