Skręcenie stawy skokowego – objawy i leczenie

Skręcenie stawu skokowego, potocznie nazywane skręceniem kostki, to jeden z najczęściej występujących urazów kończyny dolnej. Jest to najczęstsza kontuzja występująca nie tylko w sporcie zawodowym i amatorskim, ale również podczas wykonywania codziennych prac domowych. Najczęściej przytrafia się podczas biegania, skakania, schodzenia ze schodów i innych podobnych ruchów. Skręcenie stawu skokowego to uszkodzenie torebki stawowej na skutek działania siły przekraczającej wytrzymałość torebki stawowej, powodującej zakres ruchu w stawie skokowym większy od zakresu fizjologicznego. Staw skokowy jest stawem zawiasowym o złożonej budowie, łączącym kości podudzia i stopy. Skomplikowany układ kości, chrząstek więzadeł i mięśni umożliwia ruchy zgięcia stopy, pochylenia podudzia, odwracanie i przywodzenie stopy, nawracanie i odwodzenie stopy, a w rezultacie dopasowanie stopy do nierówności podłoża. Prawidłowe położenie stopy umożliwiające sprawne ruchy w dużym stopniu zależy od ćwiczeń i wieku (zmniejsza się z upływem lat). Najczęściej urazem występującym w stawie skokowym jest nadmierna inwersja (odwrócenie, gdy uszkodzeniu ulegają więzadła od strony bocznej i torebka stawowa) powstająca podczas biegu po nierównej nawierzchni lub nieprawidłowego zeskoku. Rzadszym przypadkiem jest ewersja (nawrócenie, gdy uszkodzeniu ulegają więzadła od strony przyśrodkowe i torebka stawowa).

Objawy skręcenia stawu skokowego

Objawy skręcenia stawu skokowego zależą od stopnia ciężkości urazu ujętego w trzystopniowej skali związanej z uszkodzeniem struktur. Skręcenie kostki I stopnia to naciągniecie więzadeł i torebki stawowej objawiające się umiarkowanym bólem nieznacznie utrudniającym chodzenie, może pojawić się szybko ustępujący obrzęk i tkliwość, brakujestabilności stawowej. Skręcenie kostki II stopnia to naderwanie więzadeł i torebki stawowej. Pojawia się znaczny obrzęk i wylew podskórny, bolesność, występują trudności w chodzeniu, nie można wspiąć się na palce, pojawia się częściowa niestabilność w stawie. Stopień III skręcenia kostki to całkowite rozerwanie więzadeł i torebki stawowej. Początkowo występuje umiarkowany narastający z czasem ból, masywny obrzęk i rozległy krwiak, który obejmuje cały obszar stawu i śródstopia. Pojawiają się ograniczenia ruchu w stawie, wyczuwana jest znaczna niestabilność stawu. Podczas skręcenia stawu skokowego ciągłość kości zostaje zachowana. Kontuzja jest bolesna, należy skonsultować się ze specjalistą w celu ewentualnego wykluczenia złamania i zastosowania odpowiedniego leczenia.

Dowiedz się więcej:https://carolina.pl/klinika-ortopedii-i-traumatologii/staw-skokowy/skrecenia-stawu-skokowego/

Leczenie skręcenia stawu skokowego

Badanie porównawcze stawów, sprawdzenie wydolności ścięgien mięśni strzałkowych oraz piszczelowych w razie potrzeby uzupełnione o RTG wykluczające złamanie i badanie USG umożliwiają zastosowanie odpowiedniego leczenia. W klinikach ortopedii i medycyny sportowe jak na przykład Carolina Medical Center w Warszawie najczęściej stosuje się leczenie zachowawcze uzależnione od stopnia skręcenia kostki. Odpoczynek, schładzanie, opatrunek uciskowy modelujący, ułożenie przeciwobrzękowe kończyny, zastosowanie leków przeciwzapalnych oraz fizjoterapia i odpowiedni stabilizator stawu skokowego pozwalają na szybką odbudowę uszkodzonych tkanek. Czas unieruchomienia i powrotu do sprawności zależy od stopnia uszkodzenia. W przypadku często powtarzających się urazów i zbyt wczesnych powrotów do treningu może wystąpić przewlekła niestabilność stawu, która jest wskazaniem do leczenia chirurgicznego.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij