Konsultacje dietetyczne: zadbaj o swoje zdrowie od podstaw

Właściwie zbilansowane żywienie ma ogromny wpływ nie tylko na poziom energii, wygląd włosów, skóry i paznokci czy dobre zdrowie, ale również na poczucie szczęścia – jak to możliwe? 90% hormonu szczęścia powstaje w jelitach, dzięki pracy bakterii Lactobacillus i Bifidobacterium. Nie wiesz jak prawidłowo skomponować dietę, aby zadbać o wszystkie wymienione obszary? Dowiedz się, na czym polegają konsultacje dietetyczne i zapisz się na pierwszą wizytę.

Konsultacje dietetyczne – jak się przygotować do wizyty?

Pierwsza konsultacja dietetyczna polega na określeniu potrzeb pacjenta i ustaleniu planu żywienia na kilka tygodni do przodu. Warto wcześniej przygotować dzienniczek żywienia, czyli dokładny opis tego, co zjedliśmy i wypiliśmy przez kilka dni wraz z określeniem gramatur posiłków (na przykład posługując się uniwersalnymi miarami kuchennymi – szklanki, łyżki, łyżeczki).

Dobrą praktyką jest również uwzględnienie w dzienniku przynajmniej 1 dnia wolnego od pracy. W weekendy bowiem często sobie pozwalamy na odejście od restrykcji żywieniowych, których pilnujemy na co dzień, lub spotkania towarzyskie sprzyjają spożyciu produktów o zwiększonej kaloryczności czy piciu alkoholu.

Na pierwszą konsultację dietetyczną warto również przynieść wyniki badań okresowych – morfologia krwi, lipidogram, OB, glukoza, tarczyca oraz próby wątrobowe to podstawowy pakiet. Lekarz dietetyk może również zapytać o przyjmowane leki i suplementy, spożywanie naparów ziołowych, a także przebyte choroby i codzienne dolegliwości.

Kiedy warto skorzystać z konsultacji dietetycznych?

Podczas zapisu na wizytę u lekarza dietetyka istotne jest określenie naszych celów. Konsultacje dietetyczne mogą pomóc w:

  • redukcji masy ciała,
  • przybraniu na wadze,
  • uporaniu się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego,
  • zmianie diety na wegetariańską lub wegańską,
  • dostosowaniu diety do nowej sytuacji życiowej – na przykład okresu ciąży i karmienia piersią, menopauzy,
  • zaplanowaniu jadłospisu wspierającego leczenie niektórych schorzeń,
  • zbilansowaniu diety u osób cierpiących na alergie i nietolerancje pokarmowe.
SPRAWDŹ:  Mity na temat odchudzania

Zapisz się na konsultacje dietetyczne do specjalisty

Wybierając dietetyka, warto wcześniej sprawdzić jego kompetencje i skorzystać z usług osoby, która podejdzie do naszych problemów w sposób kompleksowy – na przykład w razie potrzeby zlecając dodatkowe badania czy włączając medykamenty. Wymagania te spełnia dr hab. n. med. Dorota Waśko-Czopnik, specjalistka chorób wewnętrznych, gastroenterolog oraz dietetyk z Wrocławia. Już dziś poznaj pełną ofertę – waskoczopnik.pl – i zapisz się na pierwsze konsultacje dietetyczne.

Tomasz Nowatczuk

Tomasz Nowatczuk

Lekarz medycyny sportowej z 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuje się w profilaktyce urazów oraz optymalizacji treningu sportowców amatorów i profesjonalistów. Prowadzi warsztaty z zakresu zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej. W wolnym czasie biega maratony i podróżuje po górach.​

Artykuły: 432

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *