Masz prawo do leczenia bólu porodowego. Jak się go domagać?

Zbliża się termin Twojego porodu, a Ty zastanawiasz się jak wytrzymasz ból? Jak wynika z raportu fundacji Rodzić po Ludzku, aż 18% kobiet w Polsce uważa, że poród to negatywne lub traumatyczne przeżycie. Wcale nie musi tak być, kobiety mają prawo do leczenia bólu porodowego i łagodzenia nieprzyjemnych objawów zarówno metodami niefarmakologicznymi, jak i dedykowanymi medykamentami.

Dlaczego poród boli? Prawo do łagodzenia bólu

Poród może boleć z kilku różnych powodów, wśród których warto wymienić m.in.:

  • ucisk nerwów, który jest spowodowany skurczami macicy,
  • ból związany z rozciąganiem szyjki macicy i dolnego trzonu macicy,
  • ucisk główki dziecka na nerwy w okolicy kręgosłupa,
  • rozciąganie tkanek krocza w drugiej fazie porodu.

Ból porodowy spełnia kilka funkcji, np. motywuje do instynktownych zachowań, takich jak przyjmowanie danej pozycji, oddech, wydawanie dźwięków, uwalnia hormony czy informuje o stanie ciała i etapie porodu.

Warto zaznaczyć, że pojawienie się bólu nie jest stanem patologicznym, mimo tego – ciężarne mają pełne prawo do leczenia bólu porodowego, co określa treść art. 20a Ustawy o Prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta:

Pacjent ma prawo do leczenia bólu. Podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych jest obowiązany podejmować działania polegające na określeniu stopnia natężenia bólu, leczeniu bólu oraz monitorowaniu skuteczności tego leczenia.

Warto również nadmienić, że prawo do łagodzenia bólu porodowego określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie opieki okołoporodowej, a w szczególności rozdział VII.

Rodzącej przysługuje pełna i rzetelna informacja na temat przebiegu porodu oraz metod łagodzenia bólu porodowego, które dzielą się na farmakologiczne oraz niefarmakologiczne. Na czym polegają?

Niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego

Niefarmakologiczne metody leczenia bólu porodowego to m.in.:

  • akupunktura,
  • akupresura,
  • immersja wodna,
  • przyjmowanie dogodnych pozycji, np. wertykalnych, pozycji kucznej, a także spacer i kołysanie oraz wykorzystywanie pomocy, takich jak gumowa piłka, sznury porodowe, drabinki czy worek sako,
  • techniki oddechowe i relaksacyjne,
  • skorzystanie z kąpieli bądź prysznica,
  • metody fizjoterapeutyczne, np. masaż, ciepłe lub zimne okłady w okolicach odczuwania bólu, przezskórna stymulacja nerwów (Transcuteneous Electrical Nerve Stimulation – TENS).

Farmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego

W przypadku braku skuteczności niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu porodowego lub jeśli wystąpią wskazania medyczne – pacjentka ma prawo do farmakologicznych metod łagodzenia bólu porodowego. Warto podkreślić, że zastosowanie tych metod musi być poprzedzone pisemną zgodą rodzącej, a także udzieleniem przez lekarza szczegółowych informacji na temat danej metody.

Farmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego obejmują:

  • dożylne lub domięśniowe podanie opioidów,
  • anglezję wziewną,
  • anglezję regionalną oraz miejscową.

Twoje prawa w trakcie porodu zostały naruszone?

Niestety zdarza się, że poród przebiegł nie tak, jak go sobie wyobrażaliśmy. Jeśli personel medyczny naruszył Twoje prawa np. prawo do leczenia bólu porodowego, rzetelnej informacji o przebiegu porodu czy prawa do zgody bądź odmowy wykonania zabiegów medycznych – możesz ubiegać się o zadośćuczynienie za doznane krzywdy.

Chciałabyś dowiedzieć się więcej o prawach kobiet w ginekologii i położnictwie? A może szukasz specjalistki od spraw karnych związanych z nadużyciami ze strony personelu medycznego? Po poradę zgłoś się do adwokat Luizy Słychan z kancelarii ZS Adwokaci (https://zsadwokaci.pl/), która reprezentuje kobiety oraz ich rodziny w postępowaniach dotyczących prawa medycznego.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij