Ból brzucha – o czym świadczy i jak z nim walczyć

Ból brzucha – o czym świadczy i jak z nim walczyć?

Czy zdarza Ci się odczuwać ból brzucha zaraz po jedzeniu? Jeżeli tak, nie lekceważ dolegliwości. „Niegroźne” zatrucie pokarmowe może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych!

Zatrucie pokarmowe – jak je rozpoznać?

Ból brzucha, który pojawia się zaraz po jedzeniu, świadczy zazwyczaj o zatruciu pokarmowym. Objawami towarzyszącymi są: nudności, wymioty, biegunka i bolesne skurcze, które nie ustają przez długi czas. Jeżeli zaobserwujemy u siebie którykolwiek z tych objawów, powinniśmy zrezygnować z przyjmowania leków przeciwbiegunkowych czy przeciwwymiotnych.

Organizm w naturalny sposób próbuje pozbyć się tego, co mu zaszkodziło, dlatego w żadnym wypadku nie należy wstrzymywać odruchów wymiotnych. Zalecane jest picie dużej ilości płynów – podczas „sensacji” żołądkowych nierzadko dochodzi do odwodnienia organizmu.

Jeżeli objawy zatrucia nie ustają przez kilka godzin, a dodatkowo pojawia się gorączka, należy udać się do lekarza. Leki przeciwbólowe nie będą w tym przypadku pomocne – po pewnym czasie od ich zażycia, dolegliwości powrócą ze zdwojoną siłą.

Bóle brzucha po tłustych i ciężkostrawnych pokarmach

Osoby spożywające duże ilości pokarmów przygotowywanych na głębokim tłuszczu, mogą uskarżać się na okresowe bóle brzucha. W większości przypadków dolegliwości nie są groźne dla zdrowia i ustępują po kilkudziesięciu minutach – przy silniejszych bólach można wspomóc się środkami farmakologicznymi. Oczywiście, należy to robić z umiarem. Zaleczanie jest jedynie półśrodkiem, który nie zwalczy rzeczywistego problemu.

Ból brzucha a zapalenie trzustki

Jeżeli jednak ból brzucha nie ustępuje i zaczyna promieniować na część górną oraz plecy, powinniśmy się lekko zaniepokoić. Bardzo możliwe, że doszło do zapalenia trzustki. Schorzeniu towarzyszą takie objawy jak: gorączka, zatrzymanie gazów, nudności, wzdęcia oraz wymioty.

Ostre zapalenie trzustki jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do uszkodzenia miąższu. Aby ustrzec się przed nagłym atakiem, warto ograniczyć spożycie alkoholu. Schorzenie może być również wywołane kamicą pęcherzyka żółciowego.

Ból brzucha może mieć różne podłoże. Aby zdefiniować jego pochodzenie, warto obserwować reakcje organizmu i częstotliwość pojawiania się dolegliwości. Jeżeli ból towarzyszy nam codziennie bądź po spożyciu większego posiłku, należy czym prędzej zgłosić się do lekarza. Wczesne wykrycie schorzenia gwarantuje największe sukcesy leczenia.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij