Czy lekarze uczestniczą w dodatkowych szkoleniach medycznych?
Jak wszyscy wiemy zawód lekarza jest ciężki i wymagający… zarówno dyspozycyjności, skupionej uwagi, jak i – wiedzy! A ta w medycynie zmienia się bardzo szybko i dynamicznie. Za przykład wystarczy podać pojawiające się coraz to nowsze leki na znane i mniej znane choroby… a także pojawiające się nowe choroby, które wymuszają na lekarzach wdrożenie nowego unikatowego systemu postępowania wobec tej konkretnej jednostki. W takim wypadku pojawia się pytanie – czy lekarze uczestniczą w dodatkowych szkoleniach medycznych? A jeśli tak, czy są one wystarczające dla poszerzenia i uaktualnienia tak rozległej wiedzy?
Trochę teorii, czyli szkolenia w świetle przepisów
Zawód lekarza oparty jest w dużej mierze o regulujące go przepisy. Dotyczą one praktycznie każdej dziedziny medycyny i życia, z jakimi styka się lekarz. Dla niektórych specjalizacji zostały także poświęcone specjalne, odrębne ustawy – i tak np. lekarzy psychiatrów obowiązuje przede wszystkim ustawa o ochronie zdrowia psychicznego, a lekarzy specjalistów chorób zakaźnych o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
Niemniej jednak każdego lekarza, niezależnie od specjalizacji, obowiązują przepisy ustawy z dnia 5 grudnia 1996 roku o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Artykuł 18 niniejszej ustawy wskazuje na konieczność korzystania przez lekarzy z różnych form doskonalenia zawodowego. Zostały one dokładnie określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 października 2004 r. w sprawie sposobów dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów. Wśród nich znajdują się między innymi szkolenia medyczne.
Szkolenia medyczne – różne formy, wiele możliwości
We wspomnianym powyżej rozporządzeniu każda z form doskonalenia zawodowego posiada określoną liczbę punktów, którą można przyznać lekarzowi. Ważne jest, aby zgromadził on w ciągu 4 lat min. 200 punktów, gdyż dopiero taka ilość w świetle ustawy zapewnia odpowiednią wiedzę lekarza. Szkolenia medyczne to termin szeroki obejmujący w rozporządzeniu aż 6 różnych form doskonalenia. Najważniejszą z nich pod kątem szkolenia jest udział w krajowym lub zagranicznym kongresie, zjeździe, konferencji lub sympozjum naukowym, za który można dostać maksymalnie 3 punkty za jeden dzień i 50 punków w ciągu jednego roku. Niemniej jednak zazwyczaj to organizatorzy z góry określają, ile punktów edukacyjnych można uzyskać dzięki uczestnictwu w ich konferencji. Z reguły sumaryczna liczba punktów jest umieszczana na dyplomie potwierdzającym uczestnictwo lekarza w szkoleniu medycznym. Do pozostałych form takich szkoleń można zaliczyć:
- realizowanie programu specjalizacji lub umiejętności (w ramach programów specjalizacyjnych odbywają się specjalne kursy przeznaczone dla lekarzy odbywających staż specjalizacyjny w danej dziedzinie)
- udział w kursie medycznym nieobjętym programem odbywanej specjalizacji lub nabywanej umiejętności
- odbycie praktyki klinicznej w krajowym lub zagranicznym ośrodku specjalistycznym
- udział w posiedzeniu oddziałów towarzystwa naukowego lub kolegium specjalistów
- udział w szkoleniu wewnętrznym organizowanym przez zakład opieki zdrowotnej, w którym lekarz udziela świadczeń zdrowotnych, lub przez grupę lekarzy
Dodatkowe szkolenia medyczne
W świetle przepisów ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, a także rozporządzenia Ministra Zdrowia wydają się być obowiązkowe dla każdego lekarza. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż niedopełnienie tego obowiązku przez lekarza wiąże się z wpisaniem go do okręgowego rejestru lekarzy. Z tego też powodu każdy lekarz musi uczestniczyć w szkoleniach medycznych.