Dlaczego magnez jest tak potrzebny w organizmie dziecka?

Dlaczego magnez jest tak potrzebny w organizmie dziecka?

Małe dziecko posiada organizm, który wymaga szczególnej opieki. W końcu, jako młody człowiek, wciąż się rozwija, a od tego, czy cały proces przebiegnie właściwie, zależy, czy będzie w przyszłości zdrowe i silne.

Właśnie dlatego tak ważne jest, by w diecie maluchów zawierały się wszelkie niezbędne pierwiastki, w tym również magnez. Dlaczego akurat o niego powinno się zadbać i czym będą groziły jego poważne niedobory?

Jak magnez pomaga w rozwoju najmłodszych?

Nie wszyscy wiedzą, dlaczego tak istotny jest magnez dla dzieci. Jest on oczywiście niezbędny do prawidłowego rozwoju organizmu, a ten ma ogromne znaczenie właśnie w najwcześniejszych latach życia człowieka.

Stabilizuje pracę układu nerwowego, nie pozwalając mu na odstępstwa od normy. Przydaje się również z innego powodu – stanowi jeden z głównych budulców kości i zębów, dlatego jeśli rodzicom zależy na odpowiednim wykształceniu się tych elementów u swoich pociech, powinni o nim pamiętać i wzbogacać o niego codzienny pokarm.

To dzięki magnezowi wapń może się wbudowywać w strukturę tkanki kostnej tak, by stała się ona trwała i odporna na ewentualne uszkodzenia. Bez magnezu nie będzie też możliwy prawidłowy wzrost, ponieważ pierwiastek ten bierze czynny udział podczas syntezy witaminy D, odpowiadającej za szybkość wzrostu.

Jest też w pełni odpowiedzialny za przewodzenie nerwowe w obrębie komórek mięśniowych. Co ważne, pozwala też skutecznie radzić sobie ze stresem, który często blokuje młodych ludzi, nie pozwalając im na pełną kreatywność i czerpanie wiedzy z otoczenia.

Dzieci potrzebują magnezu po to, by mógł wspierać ich procesy myślowe, które pomagają im przecież zapamiętywać nowo zdobyte wiadomości oraz uczyć się.

Kiedy należy się spodziewać niedoboru magnezu u dziecka?

W młodym wieku niedobory magnezu, zwane również hipomagnezemią, są najczęściej spowodowane złym odżywianiem. W diecie dziecka zazwyczaj znajdują się napoje gazowane, pełne cukru, ponieważ zawierają one kwas fosforowy, a także różne dania typu fast food.

Tym samym nie przyswajają żadnych warzyw, bogatych w magnez, stąd też biorą się kolejne ubytki.  Jeśli niedobór się nasili, u dziecka może się nasilić niepokój, który wkrótce przerodzi się w lęk, niejednokrotnie doprowadzający do moczenia się nocnego.

Młodemu człowiekowi mogą też drżeć kończyny, a jego włosy i paznokcie staną się osłabione. Żeby tego uniknąć, najlepiej jest zawczasu zmienić domowy jadłospis i ograniczyć niezdrową żywność tak, by nie mogła zaważyć na ogólnym funkcjonowaniu rozwijającego się organizmu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij