Gdzie kupić, jak wybierać, jak stosować ostropest?
Wymieniając popularne zioła lecznicze, bardzo często można spotkać się z ostropestem plamistym – rośliną, która ma wiele różnych właściwości oraz zastosowań. Czym jest ostropest, gdzie można go kupić i w jaki sposób go stosować?
Czym jest ostropest plamisty?
Ostropest plamisty to roślina, bardzo dobrze znana w ziołolecznictwie. Może rosnąć na dziko, a także być specjalnie uprawiana. Jej wygląd jest dosyć charakterystyczny – posiada fioletowe, niezbyt urodziwe kwiaty, a także ostre i kłujące liście. Swoim wyglądem nie zachwyca, jednak mnogość właściwości, jakie posiada, sprawia, że jest to jedno z popularniejszych ziół. Wykorzystywane są przede wszystkim owoce ostropestu, które bogate są w liczne substancje lecznicze.
Ostropest plamisty – gdzie znaleźć?
Choć zioło to może być rośliną dziko rosnącą, nie zaleca się raczej jej zrywania, zwłaszcza że na półkach sklepowych i aptecznych nie brakuje produktów z niego wykonanych. Ostropest kupisz m.in. na spichlerz-zdrowia.pl/ostropest-plamisty-mielony-1000g.html, a także wielu innych sklepach, gdzie coraz częściej i łatwiej można znaleźć produkty naturalne, promując w ten sposób zdrowy tryb życia. Sięgnięcie po niego nie jest więc szczególnie trudne, zwłaszcza obecnie, gdy tak bardzo podniosła się świadomość społeczna, odnoście prawidłowej i zrównoważonej diety.
Jakie właściwości ma ostropest?
Ostropest plamisty jest przede wszystkim głównym źródłem sylimaryny, czyli grupy substancji o działaniach antyoksydacyjnych. Warto wymienić tu też choćby takie składniki jak olejki eteryczne, związki gorczycowe, olej, witaminę E, a także histaminę i tyraminę. Ma szerokie zastosowanie, zwłaszcza w medycynie, ponieważ korzystnie wpływa na wątrobę i układ trawienny, pobudza produkcję żółci w żołądku, działa przeciwzapalnie, odtruwająco, a także wspomaga regenerację komórek wątrobowych. Zaleca się też stosowanie ostropestu po długiej antybiotykoterapii.
Jak stosuje się ostropest plamisty?
Jak zostało wspomniane, ostropest wykorzystywany jest przede wszystkim w medycynie, głównie przez wzgląd na liczne właściwości prozdrowotne, jednak można go spotkać pod wieloma różnymi formami. Występuje na przykład jako jeden z głównych składników leków na wątrobę np. w formie syropu czy tabletek. Dostępne są także oleje z ostropestu, które można przyjmować bezpośrednio, a także w formie mielonej. W tym przypadku warto spożywać go codziennie po 2 – 3 łyżeczki albo dodawać do innych posiłków. Nie brakuje także suplementów diety z tym składnikiem, choć niezależnie od danej formy, należy dobrze zastanowić się nad ich zastosowaniem.
Jaką formę ostropestu wybrać?
Przede wszystkim najlepiej będzie kierować się własnymi upodobaniami – jeżeli więc nie toleruje się olejów, lepiej sięgnąć po ostropest mielony albo w tabletce. Należy jednak zwrócić uwagę na to, skąd czerpiemy ten składnik i przed zakupem należy dokładnie zapoznać się z etykietą. Ważne będzie jego pochodzenie, a także to, w jaki sposób został on przetworzony. Warto zwrócić też uwagę na ilość sylimaryny – im jest wyższa, tym lepiej, ponieważ to właśnie te substancje odpowiadają za właściwości lecznicze rośliny.