Implanty zębowe: rodzaje i przeciwwskazania
Piękny i zadbany uśmiech to przede wszystkim wynik odpowiedniej pielęgnacji zębów, o której wiele osób niestety zapomina. Wraz z biegiem czasu zęby zaczynają się psuć i konieczne może okazać się ich usunięcie. Powstała wówczas luka w uzębieniu nie wygląda zbyt estetycznie, jednak można się jej na szczęście pozbyć, decydując się na implanty zębowe.
Jakie jednak rodzaje implantów można obecnie wyróżnić i czy istnieją jakieś przeciwwskazania do ich założenia?
Rodzaje implantów zębowych
Niemal każdy gabinet stomatologiczny posiada w swojej ofercie implanty zębowe, które można podzielić na dwa rodzaje, a mianowicie na implanty tytanowe oraz implanty cyrkonowe. Implanty wykonane z tytanu są bardzo trwałe i mogą służyć przez wiele lat, jednak największą ich wada jest to, iż nie prezentują się zbyt estetycznie. W niektórych przypadkach dochodzi do obniżenia się linii dziąseł, przez co tytanowa część implantu staje się niestety widoczna. Drugi rodzaj implantów, czyli implanty cyrkonowe, które w odróżnieniu od tych tytanowych prezentują się bardzo estetycznie. Materiał, z którego są one wykonane, przypomina wyglądem naturalną tkankę zęba, a oprócz tego jest niezwykle odporny na ścieranie. Kolejną bardzo ważną zaletą tych implantów jest fakt, iż nie reagują one na zmiany temperatury i nie wykazują żadnych interakcji z materiałami wykorzystywanymi podczas zabiegów stomatologicznych. Oczywiście implanty cyrkonowe są znacznie droższe od tych tytanowych, jednak ze względów estetycznych warto się właśnie na nie zdecydować.
Najlepsze implanty zębowe tylko w klinice Soldent.
Przeciwwskazania do założenia implantów zębowych
Implanty zębowe to świetna metoda pomagająca poprawić wygląd zębów, jednak niestety nie w każdym przypadku może ona zostać zastosowana. Na implanty nie mogą zdecydować się kobiety będące w okresie ciąży, a także osoby zmagające się z cukrzycą (choroba ta powoduje, że rany nie goją się zbyt dobrze). Wśród pozostałych przeciwwskazań można również wymienić choroby nowotworowe, a także zbyt młody wiek (z uwagi na wzrost kości szczęki). W przypadku choroby Parkinsona, wad serca, a także choroby psychicznej, to nie stanowią one bezwzględnego przeciwwskazania, jednak wymagają konsultacji ze specjalistą w danej dziedzinie.