Jak chronić żołądek i jelita?

Narządy trawienne pełnią bardzo ważną funkcję w codziennym życiu. Przede wszystkim wspomniany układ trawienny zawsze musi funkcjonować prawidłowo, ponieważ jest on w głównej mierze odpowiedzialny za proces trawienia pokarmu, co rzeczywiście jest istotne dla funkcjonowania całego organizmu.

W przypadku gdy dochodzi do zapalenia żołądka lub jelit przyczyna może wynikać z infekcji, lub też toksycznych składników jedzenia, które nie zostały odpowiednio zneutralizowane. W niektórych sytuacjach przyczyną jest, także podłoże autoimmunologiczne należy pamiętać, że tego typu choroby zapalne narządów trawiennych powodują silne biegunki i bardzo uciążliwy ból brzucha, co świadczy o poważnym zapaleniu.

Na szczęście istnieje sposób na zabezpieczenie się przed takimi nieprzyjemnymi dolegliwościami. Wystarczy dbać o higienę rąk, wyrzucać psujące się produkty spożywcze z naszej lodówki oraz przestrzegać terminów przydatności do spożycia, nie warto spożywać produktów po terminie, ponieważ zapalenie żołądka, jest wtedy realnym zagrożeniem. Nie trzeba naprawdę wiele, wystarczą tylko podstawowe środki ostrożności, aby uchronić się przed tak poważnym zapaleniem, dzięki czemu nasz układ trawienny jest dostatecznie chroniony.

Biegunka i inne problemy

Oczywiście najbezpieczniejszym sposobem na ochronę jest częste mycie rąk, ponieważ tylko w ten sposób jesteśmy w stanie uniknąć poważnego zakażenia wirusowego. W podstawowej pielęgnacji wystarczy nam tylko woda i mydło czy też inny żel na bazie alkoholu, który dobrze radzi sobie z bakteriami czy wirusami znajdującymi się na rękach. Bardzo ważna jest higiena osobista, ponieważ trzeba myć ręce przed posiłkami oraz zaraz po wyjściu z toalety.

W ten sposób ludzie są w stanie walczyć z zanieczyszczeniami. Wirusy są bardzo groźne, ponieważ mogą one zarazić inne osoby, dlatego musimy patrzeć na innych i zwracać uwagę na ludzi, u których występują pierwsze objawy infekcji. Na poważne zapalenie żołądka i jelit są szczególnie narażone dzieci, ponieważ to właśnie one częściej niż dorośli łapią infekcje wirusowe.

Najważniejsze jest działanie profilaktyczne

Statystyki, mówiące o chorych na zapalenie żołądka wyraźnie wskazują, że prawie 90% zachorowań, na tego typu dolegliwości spowodowane jest przez bakterie Helicobacter pyroli. Zakażenia pasożytnicze są tak samo niebezpieczne, jak wirusowe i aby uchronić się przed takim zagrożeniem, wystarczy codzienne mycie rąk. Oczywiście w przypadku pasożytów ważny jest odpowiedni dobór produktów, które spożywamy na co dzień. Powinniśmy dokładnie myć owoce i warzywa przed ich spożyciem.

Woda co prawda zabija bakterie, ale z pasożytami nie radzi sobie już tak dobrze, dlatego odpowiedni dobór produktów jest w tym przypadku kluczowy, jeśli chcemy uniknąć zachorowania. Należy pamiętać, że nawet jeśli po przekroczeniu terminu ważności, na produkcie nie pojawiła się pleśń, to mimo wszystko jest on niezdatny do spożycia i należy go niezwłocznie wyrzucić do kosza.

Toksyczne zakażenie

W przypadku toksycznego zapalenia żołądka lub dwunastnicy najgroźniejszą substancją wywołującą tani stan zapalny jest jad kiełbasiany, który w bardzo dużym stężeniu występuje w źle przygotowywanym lub przechowywanym mięsie. Toksyna jest bardzo niebezpieczna, ponieważ powoduje porażenie mięśni.

W przypadku gdy choroba się rozwija, następuje nagłe pogorszenie zdrowia i stan zapalny żołądka, staje się niebezpieczny dla zdrowia i życia człowieka. Toksyczne zakażenie może występować także w przypadku przedawkowania leków, dlatego musimy być ostrożni, aby uchronić się przed tego typu zagrożeniami.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij