Jak łatwo wyeliminować zmęczenie przy wysiłku?
Wiele osób w Polsce skarży się na przewlekłe zmęczenie, które towarzyszy im często już od samego rana. Mimo kilku godzin snu Polki i Polacy czują się niewyspani i niewypoczęci. Z tego powodu spada ich produktywność w godzinach pracy oraz nie mają czasu dla partnera czy rodziny.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Freshdrink
Naukowcy twierdzą, że jest to spowodowane zbyt dużą dawką stresu, na którą większość osób dorosłych jest narażona każdego dnia. Czy jednak jesteśmy skazani na bycie zombie?
Stres to też wysiłek
Stres towarzyszył człowiekowi od czasów prehistorycznych. Jest on silnie powiązany z mechanizmami przetrwania. Duże dawki stresu informują nasze ciało o tym, że pojawiła się jakaś sytuacja kryzysowa i należy zwiększyć obroty wszystkich narządów oraz układów znajdujących się w naszym ciele.
To właśnie dlatego ludzie narażeni na dużą dawkę stresu odczuwają wzmożoną potliwość czy potrzebę wyjścia do toalety. Stres pobudza również nasz mózg do intensywniejszej pracy na przykład podczas bardzo ważnego egzaminu.
Z drugiej strony długotrwała ekspozycja na stan takiego właśnie pobudzenia powoduje zwiększenie w organizmie poziomu kortyzolu, który jest właśnie przyczyną uczucia senności i niewsypania przez cały dzień. Popularne ostatnio napoje energetyczne mogą ten problem jeszcze pogłębić, gdyż często zawierają w sobie duże dawki kofeiny, która blokuje wydzielanie melaniny potrzebnej do tego, abyśmy byli w stanie wieczorem zasnąć.
Dlatego kiepskim pomysłem będzie wypicie napoju energetycznego w celu poradzenia sobie z pracą lub nauką przez całą noc, gdyż skutki tej decyzji będziemy odczuwać jeszcze przez wiele długich dni.
Co podać słuchaczom, aby bardziej skoncentrowali się na wykładzie?
Wysiłek może być też umysłowy. Odpowiednie napoje na konferencje to kluczowa sprawa, jeśli chodzi o stopień, w jakim dany zespół zostanie przeszkolony na konferencji czy jak efektywnie zostanie rozpatrzony jakiś problem. Mimo swoich pobudzających właściwości, nieodpowiednie do tej roli wydają się być wszelkie energy drinki, gdyż powodują one, że nasi słuchacze mogą czuć się pobudzeni bardziej niż zwykle i wykazywać się będą osłabioną koncentracją nad omawianym zagadnieniem czy problemem. Napoje na konferencje powinny stanowić przede wszystkim takie substancje jak herbata czy naturalna woda mineralna.
Stosowanie napojów energetycznych przez sportowców
Napoje energetyczne mogą stanowić świetny substytut innych substancji, których używają sportowcy do poprawienia funkcji życiowych organizmowi przed treningiem. Dzieje się tak dlatego, że popularne energy drinki, jak już wspominaliśmy wcześniej, zawierają w swoim składzie duże dawki kofeiny, przez co powodują efekt ogólnego pobudzenia.
Już po godzinie od wypicia takiego napoju nasze naczynia krwionośne rozszerzają się dostarczając każdej komórce naszego ciała więcej składników odżywczych. Zawodnicy stosujący właśnie napoje energetyczne przed treningiem, odnotowują zwiększona motywację do biegu lub ćwiczeń na siłowni, co pozwala im na osiągnięcie lepszych wyników, krótszych czasów czy wybudowanie większej ilości masy mięśniowej.
Wpływ energy drinków na nasz układ krwionośny i serce
Powszechnie przyjęło się, że osoby bardzo młode nie powinny spożywać napojów powodujących pobudzenie, gdyż jest to bardzo niekorzystne dla wciąż rozwijającego się w ich organizmach serca oraz innych ważnych narządów. Osoby takie, nawet przy prowadzeniu wysokiej aktywności fizycznej lub wyczynowym uprawianiu konkretnego sportu, powinny pić od półtora do dwóch litrów czystej, niegazowanej wody mineralnej.
Przed treningiem dla takich osób polecana jest również filiżanka wysokogatunkowej kawy, która pozwoli im wywołać efekt podobny do wypicia właśnie takiego napoju energetycznego, ale bez większych szkód dla organizmu.
Po napoje energetyczne sięgają coraz częściej ludzie zbyt dużo pracujący, czyli popularnie nazywani pracoholicy. Są to najczęściej pracownicy dużych korporacji, którzy muszą walczyć z narastającą sennością, aby być w stanie skończyć konkretny projekt lub zadanie często w późnych godzinach nocnych.