stetoskop

Jak przygotować się do operacji oczu i czego należy unikać?

Coraz więcej operacji oczu wykonywanych jest metodą laserową. Jednak są i takie, gdzie konieczna jest tradycyjna chirurgia, jak w przypadku operacji zeza. Warto wiedzieć, jak przygotować się do operacji oczu i czego należy unikać. Dzięki temu rehabilitacja może przebiegać sprawniej i szybko powrócisz do codziennej aktywności.

Operacja zeza – jak należy się do niej przygotować?

zez

Warto wiedzieć, że operacja zeza wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, a więc zawsze pod narkozą. Dlatego przed jej wykonaniem konieczna jest szczegółowa konsultacja zarówno z okulistą, jak i anestezjologiem. Zostaniemy zapytani o stan zdrowia, a także poproszeni o wykonanie wielu rutynowych badań, które wykluczą pewne schorzenia czy przeciwwskazania do wykonania operacji. Zatem należy wykonać morfologię z rozmazem, cukier na czczo, badanie na obecność antygenu HBS, badanie HCV, badanie układu krzepnięcia: INR, APTT, badanie poziomu sodu i potasu we krwi. Badanie EKG z opisem konieczne będzie u wszystkich osób, które ukończyły 40 lat, z kolei badanie RTG klatki piersiowej z opisem – u wszystkich tych, którzy skończyli 60 lat.

Czy trzeba wykonać szczepienia przed operacją oczu?

Jeśli zostaniesz zakwalifikowany do operacji oczu, która nie jest wykonywana z użyciem wiązki lasera, a rozpuszczalnych szwów, zatem bardziej inwazyjna, to musisz zadbać o wykonanie szczepienia przeciwko żółtaczce wszczepiennej typu B. Drugą dawkę podaje się cztery tygodnie po pierwszej, a przeciwciała wykształcają się dwa tygodnie po drugiej dawce. Trzecie szczepienie, które wykonywane jest po pół roku do roku po drugim zabezpiecza przed zakażeniem na 5-8 lat. Przed każdym kolejnym zabiegiem operacyjnym konieczne jest jednak wykonanie badania na poziom przeciwciał we krwi. Operacja zeza lub inna operacja oczu może być wykonana zatem dwa tygodnie po drugim szczepieniu, a szczepienia trzeba zaplanować na dwa miesiące przed planowaną operacją.

Bezpośrednie przygotowanie do operacji – bądź na czczo

operacja

Zwykle bezpośrednie przygotowanie do operacji jest takie samo. Trzeba być na czczo przynajmniej 6 godzin przed planowanym zabiegiem. Tak jest w przypadku operacji zeza. Jeśli zabieg planowany jest rano to nie można już jeść ani pić po północy. Przy operacji planowanej w godzinach popołudniowych, można zjeść lekkie śniadanie, ale nie później niż o godzinie ósmej. Dodatkowo w przypadku operacji oczu, także zabiegów laserowych, należy pamiętać, że zabronione jest picie kawy czy herbaty w dniu zabiegu, a także wszystkich innych napojów, które podwyższają ciśnienie. Kobiety muszą pamiętać, by w dniu zabiegu stawić się bez makijażu, skóra nie może być podrażniona, podobnie jak oczy. Każda osoba zakwalifikowana do operacji w dniu zabiegu musi być zdrowa. Osoby kaszlące czy cierpiące na katar będą musiały przełożyć swój zabieg. Jakakolwiek infekcja wirusowa, w tym opryszczka jest przeciwwskazaniem np. do wykonania zabiegu usunięcia zaćmy.

Czego należy unikać po operacji i dlaczego nie można zatajać przyjmowanych leków?

Zaczniemy od drugiej części pytania, która bezpośrednio związana jest z przygotowaniem do operacji. W przypadku zaćmy istotne znaczenie ma to czy pacjent nie przyjmuje leków przeciwzakrzepowych czy też leków na prostatę. Te ostatnie mogą wywołać zespół wiotkiej tęczówki, co skomplikuje operację. Przyjmowanie leków sterydowych np. przyspiesza rozwój zaćmy, dlatego o ich przyjmowaniu lekarz także musi wiedzieć. Po operacji należy niewątpliwie się oszczędzać. W przypadku jaskry lekarz z kliniki okulistycznej zaprosi pacjenta na konsultację już dzień po zabiegu, aby wykluczyć komplikacje. Z kolei po operacji zeza pierwsza konsultacja następuje po tygodniu. Warto wiedzieć, że w tym przypadku szwy są rozpuszczalne, zatem nie będzie konieczności ich zdejmowania.

Wiele operacji oczu finansowanych jest przez NFZ. Jednak należy wiedzieć, że prywatna klinika okulistyczna może nam zaproponować szerszy wachlarz najnowocześniejszych zabiegów, a w przypadku np. zaćmy idealnie dopasowane soczewki, które widocznie poprawią jakość życia.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij