Jaki sprzęt do bezdechu sennego?
Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń do leczenia bezdechu sennego. Pomagają one zarówno prawidłowo zdiagnozować schorzenie, ale przyczyniają się również od unormowania prawidłowości oddychania podczas snu.
Respirator na bezdech jest jednym z tych, które pozwala na wykorzystanie wielu opcji leczenia, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
Respirator na bezdech – wiele możliwości
Bezdech senny jest chorobą powszechnie występującą. W Polsce na tę dolegliwość cierpi ok. 1,5 mln osób. Niestety większość z nich lekceważy jego objawy, również lekarze nie zawsze są w stanie właściwie postawić diagnozę. Bezdech senny polega na czasowym (od 10 sekund i powyżej) zatrzymywaniu dopływu powietrza, czyli na wstrzymywaniu oddechu. W przypadku łagodnej formy bezdechu sennego zaleca się w pierwszej w zależności od pacjenta: redukcję wagi, zmiana trybu życia poprze wykluczenie używek, ewentualnie poddać się zabiegowi laryngologicznemu. Jeżeli jednak stwierdzono bezwzględne bądź umiarkowane wskazanie do leczenia niezbędne będzie wykorzystanie urządzenia do leczenia bezdechu sennego. Pierwszą formą wykorzystywaną do zredukowania objawów bezdechu jest terapia CPAP (Continous Positive Airway Pressure). Jest to tzw. proteza powietrzna, dzięki, której do organizmu pacjenta podczas snu wtłaczane jest powietrze. Bardzo istotną kwestią jest właściwy wybór maski do leczenia bezdechu sennego. Zależy to od wielu czynników, chociażby takich w jaki sposób pacjent śpi. O wyborze decyduje lekarz. Niezbędne oczywiście są wszelkiego rodzaju certyfikaty, które powinny posiadać wykorzystywane urządzenia do leczenia bezdechu sennego.
Kolejną formą jest aparat na bezdech nocny tzw. AutoCPAP, który dostosowuje się indywidualnie do potrzeb pacjenta – zmiana pozycji podczas snu, natężenia oddechu. Aparaty posiadają również funkcję diagnostyczną, dzięki której możemy śledzić w jaki sposób nasz organizm radzi sobie z oddychaniem.
Aparaty do bezdechu nocnego
Bardziej zaawansowana forma to aparaty BiPAP, dzięki którym przeprowadzana jest terapia dwufazowa. Taka forma respiratora na bezdech i zapewnia skuteczną i nieinwazyjną wentylację płuc. Jest on również najbardziej komfortową formą dla pacjenta. Mechanizm działania pozwalam na rozróżnienie wdechu od fazy wydechu, dzięki czemu dostosowuje ciśnienie wtłaczanego powietrza.
Pacjent nie odczuwa oporów, a tym samym poprawia się jakość snu. Stosowanie regularne protez BPAP należy na bieżąco konsultować z lekarzem.
Więcej na temat sprzętu do leczenia bezdechu sennego znajdziesz tu: Philips.pl – Bezdech Produkty.