Rozstępy – czy można się ich pozbyć?
Ciąża oraz gwałtowne chudnięcie i tycie – to dwie przyczyny powstających na naszych ciałach rozstępów – paskudnych blizn o różowo-fioletowym zabarwieniu, przypominających czasem pręgi tygrysa. Z tą różnicą, że nie służą one do kamuflowania się, a wręcz przeciwnie – to rozstępy musimy kamuflować.
Dlaczego rozstępy tak szpecą?
Blizny nie są tym, co ozdabia nasze ciao, a wręcz przeciwnie. I tym właśnie są rozstępy – niczym innym jak tylko blizną na ciele, spowodowaną zbyt szybkim rozciąganiem się skóry i zmianą jej struktury. Kolagen zawarty w skórze traci swą elastyczność, wskutek czego zrywa się, przez co powstają brzydkie bruzdy na skórze.
Włókna kolagenowe same z siebie nie podlegają odnowieniu, dlatego też ciężko jest bez specjalnego wsparcia pozbyć się rozstępów. Rozstępy najczęściej pojawiają się na brzuchu, pośladkach i piersiach, dlatego są przyczyną dużego skrępowania – kobiety z rozstępami wstydzą się uprawiać sex, a nawet wyjść na plażę w bikini.
Poza tym, rozstępy są według wielu widocznym znakiem świadczącym o tym, że kobieta nie dbała o swoją skórę w czasie ciąży lub dawniej miała nadwagę. Stąd też publiczny brak akceptacji dla tych wrzecionowatych blizn.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Osoby, które zauważają u siebie problemy z tyciem, powinny profilaktycznie wmasowywać w skórę brzucha, pośladków i ud oraz biustu kremy zapobiegające rozstępom, powodujące zwiększenie elastyczności skóry i podatności na jej rozciąganie. Również od najwcześniejszych tygodni ciąży warto zapobiegać rozstępom w ten sposób. Dobre efekty daje również wcieranie w skórę regularnie raz lub dwa razy dziennie oliwki dla niemowląt.
Poza tym zalecane są naprzemienne ciepłe i zimne prysznice – pozwalają one ujędrnić skórę, poprawiają krążenie i w efekcie zapobiegają przykrym rozstępom. Wspieranie swojej diety w witaminę A, E, PP, B5 oraz mikroelementy w czasie ciąży również pomoże zapobiec rozstępom. Nie należy zaniedbywać także ćwiczeń fizycznych nie tylko podczas ciąży – szczególnie gdy mamy skłonności do tycia.
Gdy rozstępy już są – jak je pokonać?
Mając na uwadze swoje zdrowie, kobiety powinny przede wszystkim zapobiegać gwałtownemu tyciu i chudnięciu – rozstępy są tak naprawdę tylko przykrym efektem ubocznym takich działań. Kobieca uroda bardzo na tym cierpi, i dlatego warto pomyśleć o tym, by skutecznie pozbyć się rozstępów po ciąży czy odchudzaniu – i zadbać o to, by nigdy więcej się nie pojawiły.
Gdy chodzi o dietę, walki z rozstępami nią nie wygramy, ale pomożemy ją wesprzeć. Warto żywić się zdrowo, zapomnieć o tłustych potrawach i słodyczach, jeść mniej przetworzonych rzeczy, za to więcej warzyw i owoców – nasze ciało nam za to podziękuję. Dobrze jest też wzbogacić dietę o kolagen, znajdujący się na przykład w żelkach albo galaretkach, a także mięsie.
Zabiegi medycyny estetycznej
Niestety, niewiele rzeczy może pomóc w walce z rozstępami jeśli chodzi o domowe metody. Na pewno warto uprawiać sport, który zawsze pomaga w ukrwieniu skóry i powrocie do dawnej figury. Regularne masaże, nacieranie się szorstkimi gąbkami i naprzemienne ciepło-zimne prysznice są również bardzo dobre, by pozbyć się cellulitu i rozstępów.
Jednak najlepsze efekty dadzą nam zabiegi medycyny estetycznej – nagrzewanie skóry lampami, nakłuwanie jej i inne. Powoduje to, że włókna kolagenowe kurczą się, zaczynają zwiększać swoją objętość, a tym samym maskować dawne ubytki w skórze. Warto zafundować sobie taki zabieg, by raz na zawsze pozbyć się rozstępów i zapomnieć o kompleksach na dobre.