Waporyzacja – zjawisko stosowane w ziołolecznictwie
Waporyzacja. Termin ten znany od dawna, w ostatnim czasie, coraz częściej pojawia się jako temat, zwłaszcza wśród lekarzy oraz osób przeprowadzających badania. Czym jest waporyzacja, jak się ją przeprowadza oraz jakie skutki może przynieść jeśliby zastosować ją w ziołolecznictwie?
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym Vapuj.pl
Czym jest waporyzacja?
Waporyzacja to określenie zjawiska fizycznego jakim jest wydzielanie pary wodnej. Tak było dotychczas. W ostatnim czasie jednak definicja tego słowa ewoluowała i za waporyzację uważa się proces odparowywania substancji aktywnych, które zawarte są w ziołach.
Waporyzacja jest zatem podgrzaniem ziół do określonej temperatury, wskutek czego, w postaci pary wodnej, wydobyte zostaną z nich substancje mające największe dla nas znaczenie. Powstałą wskutek tego procesu parą przeprowadzamy po prostu inhalację. Odpowiednio przeprowadzona waporyzacja znana od lat służy do poprawy zdrowia i samopoczucia.
Jak przeprowadzić waporyzację i czego do niej potrzebujemy?
Waporyzacji nie da się przeprowadzić bez odpowiedniego do niej sprzętu. Do tego potrzebne są vaporizery. Czym takim jest vaporizer? Jest to urządzenie, które podgrzewa nasz susz do odpowiedniej do inhalacji temperatury, na tyle wysokiej aby zaczęła wytwarzać się para, jednakże na tyle niskiej aby nie doszło do zapalenia się suszu.
Na rynku, na chwilę obecną, dostępnych jest naprawdę dużo waporyzatorów. Możemy kupić taki sprzęt za kilkadziesiąt do nawet kilkuset złotych, w zależności od materiału wykonania, skali temperatur, czy też rodzaju dostarczenia pary do osoby z niego korzystającej.
Vaporizer powinien być wykonany z takiego tworzywa, które będzie odporne na działanie wysokiej temperatury, w przeciwnym razie możemy wyrządzić sobie krzywdę.
Oprócz tego, przydatnym narzędziem okaże się kraszer. Z jego pomocą zmielimy susz, nie używając przy tym rąk, co za tym idzie – nie brudząc ich. Przy okazji też, nie rozsypujemy naszego suszu.
Jest to zatem fantastyczna opcja dla każdego, tym bardziej, że za kraszer zapłacimy już nawet trzydzieści złotych jeśli nie będziemy chcieli dużo wydawać. Oczywiście istnieją także droższe rozwiązania, wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb oraz wymagań.
Waporyzacja w ziołolecznictwie – dlaczego jest taka popularna?
Palenie ziół samo w sobie jest dobrym rozwiązaniem ponieważ dostarcza organizmowi dym, który jest zdecydowanie mniej szkodliwy niż ten, który dostaje się do naszych płuc podczas chociażby palenia tytoniu, od którego wielu z nas niestety jest uzależniona.
Waporyzacja mimo to, w tym przypadku przybiera na sile, dlaczego tak się dzieje ? Powody są banalnie proste. Podczas waporyzowania nie powstaje dym tylko para, a jeśli nie ma dymu to tym samym nie ma najmniejszych szkód dla naszego układu oddechowego. Udowodniono naukowo, że w bardzo krótkim czasie bo po miesiącu stosowania waporyzacji, stan dróg oddechowych znacznie się poprawia.
Jeśli chodzi o sam efekt finalny, i tutaj jest on lepszy. Ilość substancji aktywnych wydobytych podczas waporyzacji jest zdecydowanie większa od tych podczas zwykłego palenia. Dla ludzi korzystających z ziołolecznictwa jest to też zdecydowanie bardziej estetyczna opcja, ze względu na vaporizery stosowane do wykonania tej czynności.
Waporyzacja to także możliwość większej dyskrecji, ze względu na to, że para wodna pachnie zdecydowanie mniej intensywnie od ziół, które są po prostu palone. Korzyści z waporyzacji jest wiele, jednakże najistotniejsze są te, które oczywiście wpływają na nasz stan zdrowia. Reszta to jedynie przyjemne dodatki.
Waporyzacja z roku na rok zyskuje na popularności, a z pewnością, w następnych latach, zainteresowanie tą alternatywą dla palenia, nie zmaleje. Nie powinno to nikogo dziwić.
Poprawa kondycji zdrowia po stosunkowo krótkim czasie, przyjemny w obsłudze sprzęt, większa dyskrecja, zdecydowanie lepsza wydajność niż podczas palenia (co sprawia, że zaoszczędzamy także pieniądze) – wszystko to sprawia, że popyt na vaporizery oraz samo waporyzowanie stale rośnie. Czy warto waporyzować? Bez wątpienia.