Właściwości zdrowotne nasion
Zdrowa żywność powinna gościć na talerzu każdego człowieka. To dzięki niej organizm może prosperować prawidłowo, a ludzie cieszyć się pełnią zdrowia. W każdej, dobrze zbilansowanej diecie nie może zabraknąć nasion. Mowa tu zarówno o orzechach, pestkach, jak i warzywach strączkowych. Ich rola w zdrowym odżywianiu jest niezastąpiona. W szczególności warto sięgać po produkty z upraw Eko, ponieważ żywność ekologiczna jest o wiele bardziej przyjazna dla organizmu od tej produkowanej metodami konwencjonalnymi. Jej dodatkową zaletą fakt, że jest wolna od pestycydów i innych substancji chemicznych mogących mieć negatywny wpływ na życie człowieka.
Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem ze zdrową żywnością atlas-zdrowia.pl.
Pestki dyni
Wyglądają tak niepozornie, a kryją takie bogactwo składników odżywczych, że aż trudno to określić. Pestki dyni, bo o nich będzie mowa, są bogate w wiele witamin, minerałów oraz innych dobrodziejstw niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jako pierwsze warto wymienić kwasy tłuszczowe, tj. kwas linolowy. Ma on nieoceniony wkład w prawidłowy przebieg reakcji enzymatycznych. Jeśli mowa o witaminach i minerałach, to pestki dyni zawierają, m.in.: cynk, potas, selen, beta-karoten, witaminy A, B2, C, D, a to tylko niektóre z nich. To właśnie one pozwalają na zachowanie zdrowego stanu kości, skóry i paznokci. Przypisuje się im także właściwości łagodzące bóle menstruacyjne, skurcze mięśniowe, oraz zapobiegające tworzeniu kamieni nerkowych.
Pestki moreli
Pestki moreli należą do tego rodzaju zdrowych nasion, których jedzenie nie sprawia żadnej przyjemności, a ich smak wręcz odpycha. Jednak mimo to ludzie chętnie po nie sięgają. Ich nieprzestępny, gorzki smak nadaje im zawarta w nich witamina B17. Miłośnicy terapii niekonwencjonalnych przypisują jej właściwości antynowotworowe. Według nich jedna pestka dziennie może zapobiec powstawaniu komórek nowotworowych w organizmie człowieka, a w przypadku zachorowania zastąpić chemoterapię. Jednak jak dotąd nikt nie dowiódł naukowo skuteczności takiego „leczenia”. Dlatego też, nie warto stosować go bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym. Osoby, które stosują pestki moreli w swojej diecie powinny pamiętać, aby zachować umiar w jej spożywaniu. Ze względu na to, że zawierają one pochodne cyjanowodoru, jedzone w nadmiarze mogą wpłynąć niekorzystnie na organizm. Maksymalna dawka spożycia to 1-2 sztuki dziennie.
Nasiona Chia
Te niepozorne, małe ziarenka to prawdziwy skarb natury. Są bogate w liczne składniki odżywcze, dzięki którym organizm może funkcjonować prawidłowo. Zawierają m.in. kwasy Omega 3, które mają zbawienny wpływ na zdrowie. Obniżają one poziom złego cholesterolu we krwi, dbając przez to o prawidłową pracę układu krwionośnego i obniżając prawdopodobieństwo zawału serca. Nasiona Chia wyróżniają się także dużą zawartością przeciwutleniaczy. Działają one jak tarcza – odbijają wolne rodniki, które odpowiedzialne są za proces starzenia organizmu. Nasiona te powinny zwrócić uwagę w szczególności tych osób, które nie spożywają produktów mlecznych, głównie ze względu na obecność wapnia, fosforu i magnezu – składników niezbędnych do tego, by układ kostny prosperował bez zarzutów.
Ciecierzyca
Ten kto nie zna ciecierzycy powinien szybko to nadrobić. To chyba jedno z najbardziej wartościowych roślin strączkowych poznanych przez ludzkość. Cóż w niej takiego nadzwyczajnego? Przede wszystkim to, że jest skarbnicą białka, które jak powszechnie wiadomo jest głównym składnikiem budulcowym mięśni. W 100g produktu można znaleźć prawie 9 g białka, co daje bardzo przyzwoity wynik. Ciecierzyca to również skarbnica błonnika, który pomaga walczyć z zaparciami. Ponadto jest wskazana dla cukrzyków, ponieważ ma bardzo niski poziom indeksu glikemicznego. Dodatkowo zawarty w niej błonnik przyczynia się do stabilizacji poziomu cukru we krwi. Jakby tego było mało ciecierzyca zawiera wiele witamin i minerałów mających korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Są nimi m.in.: potas, fosfor, wapń, kwas foliowy, witamina K.
Soczewica
Soczewica to kolejna obok ciecierzycy roślina strączkowa warta uwagi. Ze względu na wysoką przyswajalność białka w niej zawartego będzie idealną alternatywą dla mięsa. Jednak nie jest to białko pełnowartościowe, dlatego warto łączyć ją z np. kaszą. Umożliwi to uzupełnienie aminokwasów, które nie występują w białku soczewicy. Osoby chore na anemię powinny rozważyć włączenie jej do swojej diety. Ze względu na wysoką zawartość żelaza i kwasu foliowego pomaga walczyć z tą chorobą. Soczewica, również ze względu na obecność kwasu foliowego, będzie przyjaznym pożywieniem dla kobiet planujących ciążę lub będących w jej trakcie.