Zapalenie krtani czy koronawirus, angina, przeziębienie…?
W czasach pandemii wszyscy skupiają się na koronawirusie, tym jak się rozprzestrzenia i jakie daje objawy. Nie każdy jednak przypadek zachorowania oznacza, że zostało się zarażonym wirusem SARS COV-2. Takie przypadłości jak angina, przeziębienie czy grypa dają nierzadko podobne objawy.
Zapalenie krtani – jak się objawia, jak leczyć?
Zapalenie krtani to schorzenie dotykające górnego odcinka układu oddechowego, charakteryzujące się między innymi chrypką, bólem gardła, problemami z mową, uczuciem suchości oraz kaszlem. Do rozwoju choroby przyczyniają się inne infekcje jak choćby przeziębienie, zapalenie zatok czy oskrzeli. Wpływ może mieć także zażywanie substancji drażniących, alkoholu i nadmierne nadwyrężanie głosu. O tym, jak leczyć zapalenie krtani przeczytasz na Penicylina.pl i zaleca się tutaj najczęściej picie dużej ilości płynów oraz sięganie po tabletki do ssania. W niektórych przypadkach, gdy przyczyną zapalenia są bakterie, mogą zostać przepisane antybiotyki.
Angina – przyczyny, objawy, leczenie
Angina także jest chorobą układu oddechowego, ale o charakterze zakaźnym i o podłożu wirusowym. Bardzo łatwo można ją pomylić z przeziębieniem, ponieważ daje bardzo podobne objawy, jak gorączka, uczucie zmęczenia i ból gardła. W przypadku anginy dolegliwości te są jednak o wiele dotkliwsze, przez co mogą pojawić się problemy z przełykaniem śliny i pokarmów. Dodatkowo przy leczeniu tej przypadłości, zawsze używa się antybiotyków, a także leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.
Przeziębienie czy grypa – jak rozpoznać?
Jednym z często pojawiających się problemów jest odróżnienie przeziębienia od grypy, które posiadają podobne objawy, choć nie takie same i choroby te leczy się też zupełnie inaczej. Przeziębienie najczęściej rozwija się powoli i zaczyna od delikatnych symptomów typu zmęczenie i osłabienie, dopiero potem może pojawić się katar, kaszel, ewentualnie ból gardła, głowy oraz stan podgorączkowy. W przypadku grypy mamy do czynienia z zupełnie innym przebiegiem. Objawy choroby pojawiają się nagle, rozwijają się gwałtownie i wiążą się z dużym osłabieniem organizmu, wysoką gorączką powyżej 38 st. bólem głowy, mięśni i stawów oraz dreszczami. Nie pojawia się tu katar lub zdarza się to rzadko i jest o łagodnym przebiegu. Dodatkowo o ile przeziębienie można leczyć naturalnymi metodami, o tyle przy grypie nie obejdzie się bez antybiotyków.
Koronawirus – jak się ochronić?
W czasach pandemii największym problemem jest koronawirus, a przede wszystkim to, jak odróżnić go od innych chorób. Patrząc na to, jak się objawia, przypomina to nierzadko przeziębienie lub grypę. Najczęściej występuje tu wysoka gorączka, kaszel i osłabienie, nieco rzadziej ból gardła, mięśni czy głowy. To, co odróżnia tę przypadłość od innych możliwe objawy typu utrata węchu i smaku, biegunka czy zapalenie spojówek, a w skrajnych przypadkach problemy z oddychaniem lub duszności, ucisk w klatce piersiowej, a także trudności z mową i ruchem.
Z racji tego, że nie ma jeszcze skutecznego leku, należy zapobiegać ewentualnemu zarażeniu. Dlatego tak ważne jest zachowywanie higieny osobistej, używanie maseczek i rękawiczek oraz stosowanie dystansu społecznego.
Teraz gdy zbliża się jesień i rośnie liczba zachorować na inne choroby, o wiele trudniej będzie zweryfikować, z jaką przypadłością ma się do czynienia. Angina, zapalenie gardła, przeziębienie, grypa i koronawirus będą zbierać swoje żniwa jednoczesnie.